Tu – Lietuvos ambasadorius

Išvykęs į kitą šalį neišvengiamai sutiksi daugybę žmonių. Vieniems kontaktas su Tavimi – lietuviu – bus pirmasis (o gal ir vienintelis) gyvenime, kiti galbūt bus girdėję apie Lietuvą, prikaupę žinių apie mūsų šalį iš enciklopedijų, žinynų ir interneto, susikūrę tam tikrą įvaizdį, bet niekada nesutikę lietuvio.

Greičiausiai sutiksi ir užsieniečių, kurie jau yra bendravę su lietuviais, ir jų pirmasis įspūdis apie mūsų šalį remsis įgyta patirtimi.

Nepaisant visų minėtų situacijų, susitikimuose ir įvairiuose pokalbiuose Tu būsi prilygintas Lietuvai. Natūralu, kad stebėdami, kaip Tu bendrauji, ką pasakoji apie savo šalį, kolegos susiformuos įspūdį apie Lietuvą: kokia tai šalis, kuo ji ypatinga, kokie yra lietuviai, kas jiems patinka, koks jų charakteris, ką jie dirba, valgo, kaip bendrauja ir t. t. Taigi užsienio šalyje Tu visada būsi Lietuvos ambasadorius.

Rekomendacijos

Ruošiantis kelionei reikia pagalvoti, kokie daiktai praverstų pristatant Lietuvą. Važiuojant į kelių dienų ar savaitės tikslinį susitikimą su užsieniečių grupėmis, dažniausiai tinka įvairūs suvenyrai, albumai ar kitokios reprezentacinės priemonės.

Išvykstant ilgesniam laikui šios priemonės tampa ne itin patrauklios ir jas vežti mažiau tikslinga – lagaminas ir taip būna perpildytas. Be to, gyvendamas užsienyje sutiksi tiek žmonių, kad visiems lietuviškų suvenyrų nepakaks, todėl geriausia naudotis kitomis priemonėmis. Kokios jos, kiek jų ir kaip panaudosi, priklausys nuo Tavo entuziazmo, pajėgumo ir kūrybiškumo.

Pateikiame rekomendacijas, į ką atkreipti dėmesį ir kas gali praversti.

 • Pasirenk diskutuoti įvairiausiomis temomis. Užsienyje gali sulaukti tiek tradicinių, tiek ypač netikėtų klausimų apie Lietuvą. Kaip tam pasiruošti? Pirmiausia vertėtų žinoti svarbiausius faktus apie Lietuvą (gyventojai, didžiausi miestai, geografinė padėtis, ekonominė situacija ir pan.). Žinoma, naudinga pasikartoti svarbiausius istorijos faktus, prisiminti, kokie žymiausi Lietuvos veikėjai. Būk pasirengęs papasakoti ir apie Lietuvos sportą bei garsiausius jo atstovus, politiką, kultūrą, meną ir kt.
 • Pabandyk vietinius gyventojus išmokyti keleto lietuviškų žodžių (tokiu būdu sugriausi vis dar gajų stereotipą, kad gimtoji lietuvių kalba yra rusų).
 • Į kelionę gali pasiimti vaizdinės medžiagos, kuri yra ir informatyvi, ir užima nedaug vietos. Tai gali būti:
  • žemėlapiai
  • turistinės brošiūros ar atvirukai
  • nedidelė Lietuvos vėliava
  • žymių žmonių nuotraukos
  • muzikos įrašai
  • filmai ir (arba) plakatai
 • Pristatyti šalį padeda ir vakarėliai su tradiciniais lietuviškais patiekalais (nesvarbu, kad iš kitoje šalyje auginamų ar gaminamų produktų). Jeigu daugelis Tavo kolegų iš skirtingų šalių, galima surengti tarptautinę popietę, kurioje visi pristatytų savo šalių ypatumus.
 • Tavo kūrybiškumas – Lietuvos koziris, todėl įmanomos ir visos kitos reprezentacinės priemonės bei būdai, kurie Tau priimtini.