Pasiruošk nenumatytiems atvejams

112 – bendrasis ES pagalbos telefono numeris

112 – nemokamas Europos pagalbos numeris, kuriuo iš bet kurios ES šalies gali skambinti tiek fiksuotojo ryšio, tiek mobiliuoju telefonu. Juo paskambinus, tiesiogiai susisieksi su skubiosios pagalbos tarnybomis: policija, greitosios pagalbos tarnyba ir ugniagesiais.

 

Ką daryti įvykus nelaimingam atsitikimui arba susirgus?

Įvykus nelaimingam atsitikimui arba susirgus nedelsdamas kreipkis į gydymo įstaigą: joje bus suteikta kvalifikuota medicinos pagalba.

Nuvykęs į gydymo įstaigą, pateik galiojantį draudimo liudijimą arba Europos sveikatos draudimo kortelę. Pateikus galiojantį draudimo liudijimą, gydymo įstaiga susisieks su draudimo bendrove.

Jei turi galimybę, sąskaitą už suteiktą medicinos pagalbą gali apmokėti. Grįžęs į Lietuvą, turi teisę kreiptis į tave apdraudusią draudimo bendrovę dėl patirtų išlaidų kompensavimo. Verta pastebėti, kad išlaidos bus grąžintos tik pateikus gydymo įstaigos dokumentus, patvirtinančius kreipimosi ir mokėjimo faktą.

 

Ką daryti, jei tapai nusikaltimo auka?

Jeigu užsienyje tave apvogė ar apiplėšė, nedelsdamas apie tai informuok artimiausią teisėsaugos (policijos) įstaigą. Jeigu per vagystę ar plėšimą praradai dokumentus, kreipkis į artimiausią Lietuvos atstovybę, o jei tokios šalyje nėra – į bet kurios Europos Sąjungos valstybės ambasadą.

 

Kilo problemų bendradarbiaujant su valdžios institucijomis?

Jei valdžios institucijos nepaiso Europos Sąjungos suteiktų teisių, kreipkis į SOLVIT. SOLVIT susisieks su valdžios institucijomis ir sieks rasti geriausią tavo problemos sprendimą. Paslaugas SOLVIT teikia internetu ir nemokamai, bendradarbiauja su tarnyba „Jūsų Europos patarėjas“. Kreipkis adresu http://ec.europa.eu/solvit/index_lt.htm

 

Ką darysi jei:

  • kelionę sugadins Rygoje atšauktas skrydis
  • viešbutis Romoje negrąžins užstato
  • Paryžiuje pirkta kuprinė bus nekokybiška
  • pateksi į bėdą

Būk ramus – dabar savo teisių gali reikalauti tos šalies, kurioje esi, kalba.

Skamba per gerai, kad būtų tiesa? Bet tai yra tiesa: mobilioji programa „ECC-Net: Travel“ padeda išspręsti kelionėje kylančias problemas ir savo teises pasakyti net 25 kalbomis.

Programa naudotis labai paprasta! Informacija suskirstyta į 8 aktualias temas: prekių pirkimas, automobilio nuoma, kelionė lėktuvu, kelionė traukiniu, kelionė autobusu, kelionė laivu/keltu, apgyvendinimas, sveikatos problemos. Kiekvienoje temoje nurodyti dažniausi vartotojų teisių pažeidimai. Tiesiog reikia susirasti savo situaciją ir programa nurodys, kaip elgtis toliau.

Mobilioji programa nemokama ir veikia neprisijungus prie interneto, todėl nereikia jaudintis dėl tarptinklinio ryšio mokesčių ją naudojant užsienio šalyse. „ECC-Net: Travel“ galima atsisiųsti iš „Google Play" („Android" programa), „Apple App Store" („iOS" programa) arba „Windows Phone Apps & Games Store" („Microsoft" sistema).